Vůkol › Nejhezčí místa k bydlení › TOP 100
Obce z celé republiky, kde je právě teď něco na prodej, seřazené podle krásy kolem nich – skóre Vůkolu 0–100 (100 = nejhezčí): příroda (les a chráněná krajina) se dvěma díly a výhled do krajiny s jedním, v okruhu asi kilometru kolem středu obce. U každé okres (s odkazem na jeho žebříček), aktuální nabídka, medián ceny domů a jak dlouho inzeráty visí.
Nejvíc obcí z žebříčku leží v krajích Ústecký kraj (20), Středočeský kraj (18), Liberecký kraj (16); z okresů vedou Ústí nad Labem (7), Semily (7), Rakovník (6). Mezi nejkrásnějšími obcemi jsou domy nejlevnější v obci Krásné (okres Chrudim, medián 1 300 000 Kč) a nejdražší v obci Třebotov (okres Praha-západ, 27 500 000 Kč).
Žebříčky po okresech → · Chci to vidět na mapě →
| # | Obec | Okres | Krása | Kriminalita | Rizika | Domy | Pozemky | Byty | Ceny domů medián | Dní na trhu medián |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Prášily | Klatovy | 96 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | – | 21 | – | 33 |
| 2 | Malečov | Ústí nad Labem | 91 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední · podd. 8 % | 6 | 3 | 1 | 4 900 000 Kč | 161 |
| 3 | Rejštejn | Klatovy | 90 | málo dat · okres: nižší | Q100 4 % · radon střední · podd. 2 % | 5 | 5 | – | 4 950 000 Kč | 102 |
| 4 | Stebno | Ústí nad Labem | 89 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | 1 | 1 | – | – | – |
| 5 | Strážné | Trutnov | 88 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední · podd. 1 % | 7 | 1 | 1 | 13 000 000 Kč | 172 |
| 6 | Slunečná | Česká Lípa | 88 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 3 | 1 | – | 3 990 000 Kč | 68 |
| 7 | Stožec | Prachatice | 88 | málo dat · okres: nižší | Q100 4 % · aktivní zóna <1 % · radon vysoký | 4 | 8 | – | 16 490 000 Kč | 246 |
| 8 | Haluzice | Zlín | 88 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 1 | 1 | 1 | – | 84 |
| 9 | Nosálov | Mělník | 88 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 3 | 4 | – | 3 990 000 Kč | 145 |
| 10 | Jestřabí v Krkonoších | Semily | 88 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 3 | 4 | 1 | 9 403 000 Kč | 77 |
| 11 | Košařiska | Frýdek-Místek | 87 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 1 | 2 | – | – | 76 |
| 12 | Svatá | Beroun | 87 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký · podd. 31 % | 1 | 3 | – | – | 21 |
| 13 | Kořenov | Jablonec nad Nisou | 86 | kolem průměru | radon vysoký · podd. 6 % | 12 | 6 | 7 | 14 500 000 Kč | 89 |
| 14 | Mořinka | Beroun | 86 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | – | 3 | – | – | 173 |
| 15 | Paseky nad Jizerou | Semily | 86 | málo dat · okres: nižší | radon střední · podd. 2 % | 3 | 2 | – | 17 690 000 Kč | 54 |
| 16 | Hlinná | Litoměřice | 86 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký · podd. 12 % | 2 | 2 | – | – | 41 |
| 17 | Mírová pod Kozákovem | Semily | 86 | nižší | radon nízký · podd. 3 % | 5 | 5 | – | 9 990 000 Kč | 135 |
| 18 | Labská Stráň | Děčín | 85 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 1 | 1 | – | – | – |
| 19 | Vonoklasy | Praha-západ | 85 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 3 | 8 | – | 10 695 000 Kč | 46 |
| 20 | Petrůvka | Zlín | 85 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 1 | 4 | – | – | 110 |
| 21 | Velká Buková | Rakovník | 85 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 5 % · aktivní zóna <1 % · radon nízký | 2 | 1 | – | – | 181 |
| 22 | Chuderov | Ústí nad Labem | 85 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 2 % · aktivní zóna 1 % · radon střední | 6 | 10 | – | 11 999 000 Kč | 172 |
| 23 | Křivoklát | Rakovník | 85 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 14 % · radon nízký | 7 | 1 | 1 | 6 500 000 Kč | 62 |
| 24 | Kamýk | Litoměřice | 85 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 3 | 4 | – | 7 500 000 Kč | 125 |
| 25 | Tisá | Ústí nad Labem | 85 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | 1 | – | 3 | – | 109 |
| 26 | Kunratice | Děčín | 85 | málo dat · okres: vyšší | Q100 3 % · aktivní zóna <1 % · radon nízký | 3 | 1 | – | 5 950 000 Kč | 293 |
| 27 | Karlova Ves | Rakovník | 85 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 15 % · aktivní zóna 7 % · radon nízký | 1 | – | – | – | – |
| 28 | Vyškovec | Uherské Hradiště | 84 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 1 | 1 | – | – | – |
| 29 | Heřmanov | Děčín | 84 | málo dat · okres: vyšší | Q100 7 % · radon střední | – | 16 | – | – | 355 |
| 30 | Koberovy | Jablonec nad Nisou | 84 | málo dat · okres: vyšší | Q100 <1 % · radon nízký · podd. 3 % | 3 | 13 | – | 6 450 000 Kč | 1 261 |
| 31 | Sklené | Žďár nad Sázavou | 84 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | – | – | – | – |
| 32 | Nový Oldřichov | Česká Lípa | 84 | málo dat · okres: vyšší | Q100 6 % · aktivní zóna 3 % · radon střední | 4 | 8 | – | 6 550 000 Kč | 105 |
| 33 | Bynovec | Děčín | 84 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 1 | 1 | – | – | – |
| 34 | Habrůvka | Blansko | 83 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | 6 | 1 | – | 255 |
| 35 | Krásné | Chrudim | 83 | málo dat · okres: nižší | Q100 1 % · radon střední | 3 | – | – | 1 300 000 Kč | 102 |
| 36 | Žacléř | Trutnov | 83 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 1 % · aktivní zóna <1 % · radon střední · podd. 18 % | 10 | 9 | 14 | 8 490 000 Kč | 112 |
| 37 | Loučky | Semily | 83 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 1 | 1 | – | – | – |
| 38 | Hracholusky | Rakovník | 83 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 1 | 2 | – | – | 439 |
| 39 | Bedřichov | Jablonec nad Nisou | 82 | málo dat · okres: vyšší | radon vysoký | – | 2 | 5 | – | 112 |
| 40 | Kubova Huť | Prachatice | 82 | málo dat · okres: nižší | radon střední | – | 3 | 5 | – | 77 |
| 41 | Telnice | Ústí nad Labem | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 2 % · aktivní zóna 2 % · radon nízký · podd. 6 % | – | 3 | – | – | 104 |
| 42 | Boseň | Mladá Boleslav | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 2 | 10 | – | – | 103 |
| 43 | Hudlice | Beroun | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 <1 % · radon nízký · podd. 1 % | 2 | 3 | – | – | 118 |
| 44 | Ryjice | Ústí nad Labem | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 1 | 2 | – | – | 11 |
| 45 | Řehlovice | Ústí nad Labem | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 9 % · aktivní zóna 1 % · radon střední · podd. 1 % | 7 | 12 | – | 9 990 000 Kč | 68 |
| 46 | Lopeník | Uherské Hradiště | 82 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 5 | 8 | – | 4 100 000 Kč | 186 |
| 47 | Třebotov | Praha-západ | 82 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 8 | 2 | – | 27 500 000 Kč | 46 |
| 48 | Roztoky | Rakovník | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 7 % · aktivní zóna 3 % · radon střední | 13 | 4 | 4 | 4 100 000 Kč | 94 |
| 49 | Babice nad Svitavou | Brno-venkov | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 9 % · aktivní zóna <1 % · radon střední | 2 | 2 | 3 | – | 56 |
| 50 | Klokočov | Havlíčkův Brod | 82 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 5 | 1 | – | 2 490 000 Kč | 221 |
| 51 | Hřensko | Děčín | 82 | málo dat · okres: vyšší | Q100 37 % · aktivní zóna 9 % · radon nízký | 7 | 1 | – | 7 990 000 Kč | 110 |
| 52 | Zádub-Závišín | Cheb | 82 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | – | 6 | – | – | 385 |
| 53 | Benecko | Semily | 81 | málo dat · okres: nižší | Q100 5 % · aktivní zóna 4 % · radon střední | 3 | 6 | 7 | 19 800 000 Kč | 179 |
| 54 | Moldava | Teplice | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon střední · podd. 30 % | 7 | 5 | – | 3 700 000 Kč | 136 |
| 55 | Bartošovice v Orlických horách | Rychnov nad Kněžnou | 81 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 3 | 10 | 2 | 4 350 000 Kč | 157 |
| 56 | Třemošnice | Chrudim | 81 | nižší | radon nízký | 2 | 6 | 6 | – | 52 |
| 57 | Stanovice | Karlovy Vary | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon vysoký | 4 | 1 | – | 3 300 000 Kč | 97 |
| 58 | Hřebečníky | Rakovník | 81 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 10 % · aktivní zóna 1 % · radon střední | 3 | 10 | – | 4 952 000 Kč | 348 |
| 59 | Chraberce | Louny | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 1 | – | – | – | – |
| 60 | Kosoř | Praha-západ | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 4 | 4 | – | 17 390 000 Kč | 58 |
| 61 | Lučany nad Nisou | Jablonec nad Nisou | 81 | vyšší | radon vysoký | 2 | 6 | – | – | 179 |
| 62 | Klentnice | Břeclav | 81 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 2 | 4 | – | – | 302 |
| 63 | Žlebské Chvalovice | Chrudim | 81 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | – | 3 | – | – | 55 |
| 64 | Prostřední Bečva | Vsetín | 81 | nižší | Q100 3 % · radon nízký | 10 | 9 | – | 7 250 000 Kč | 196 |
| 65 | Klíny | Most | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 10 | 3 | – | 7 960 000 Kč | 101 |
| 66 | Malá Úpa | Trutnov | 81 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední · podd. 5 % | 4 | 4 | 2 | 17 000 000 Kč | 70 |
| 67 | Bezděz | Česká Lípa | 81 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | 3 | 2 | – | 13 690 000 Kč | 111 |
| 68 | Karlova Studánka | Bruntál | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | – | 1 | 3 | – | 599 |
| 69 | Vysoká Srbská | Náchod | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 1 % · radon nízký · podd. 2 % | 2 | 2 | – | – | 205 |
| 70 | Felbabka | Beroun | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | 2 | – | – | – | – |
| 71 | Kolová | Karlovy Vary | 80 | málo dat · okres: vyšší | radon vysoký | 5 | 13 | – | 8 800 000 Kč | 239 |
| 72 | Svatý Jan pod Skalou | Beroun | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 12 % · radon vysoký | 1 | 2 | – | – | 48 |
| 73 | Albrechtice v Jizerských horách | Jablonec nad Nisou | 80 | málo dat · okres: vyšší | Q100 <1 % · aktivní zóna <1 % · radon vysoký | 5 | 7 | 7 | 9 500 000 Kč | 161 |
| 74 | Pavlov | Břeclav | 80 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 8 | 4 | – | 14 985 000 Kč | 161 |
| 75 | Jablonec nad Jizerou | Semily | 80 | nižší | Q100 7 % · aktivní zóna 1 % · radon střední | 6 | 8 | 9 | 5 695 000 Kč | 66 |
| 76 | Suchov | Hodonín | 80 | málo dat · okres: nižší | Q100 3 % · aktivní zóna <1 % · radon nízký | 6 | 15 | – | 5 879 000 Kč | 82 |
| 77 | Malá Bystřice | Vsetín | 80 | málo dat · okres: nižší | Q100 1 % · radon nízký | 1 | 5 | – | – | 117 |
| 78 | Bořislav | Teplice | 80 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 2 | 2 | – | – | 308 |
| 79 | Ludvíkov | Bruntál | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 5 % · aktivní zóna 2 % · radon střední · podd. 3 % | 3 | 1 | – | 5 750 000 Kč | 93 |
| 80 | Žítková | Uherské Hradiště | 80 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 3 | 6 | – | 16 400 000 Kč | 89 |
| 81 | Tvarožná Lhota | Hodonín | 80 | nižší | Q100 1 % · radon nízký | 6 | 11 | 2 | 2 710 000 Kč | 194 |
| 82 | Skršín | Most | 80 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 1 | 7 | – | – | 117 |
| 83 | Hamry | Klatovy | 80 | málo dat · okres: nižší | Q100 3 % · radon střední | – | 4 | 2 | – | 49 |
| 84 | Troskovice | Semily | 80 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 3 | 4 | – | 15 900 000 Kč | 25 |
| 85 | Hora Svatého Václava | Domažlice | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 1 | – | – | – | – |
| 86 | Krásno | Sokolov | 80 | málo dat · okres: vyšší | Q100 4 % · aktivní zóna 2 % · radon střední · podd. 50 % | 4 | 1 | – | 2 240 000 Kč | 93 |
| 87 | Holín | Jičín | 80 | málo dat · okres: nižší | radon nízký | 2 | 2 | – | – | 209 |
| 88 | Špindlerův Mlýn | Trutnov | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 <1 % · radon střední · podd. 11 % | 4 | 3 | 27 | 17 000 000 Kč | 156 |
| 89 | Malá Morávka | Bruntál | 80 | málo dat · okres: kolem průměru | Q100 11 % · aktivní zóna 6 % · radon střední · podd. 5 % | 6 | 3 | 3 | 9 395 000 Kč | 176 |
| 90 | Hraběšice | Šumperk | 80 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 6 | 1 | – | 4 465 000 Kč | 130 |
| 91 | Polevsko | Česká Lípa | 80 | málo dat · okres: vyšší | radon střední | 4 | 2 | 1 | 5 360 000 Kč | 68 |
| 92 | Zdobnice | Rychnov nad Kněžnou | 80 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | 3 | – | – | 98 |
| 93 | Rabštejnská Lhota | Chrudim | 80 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | 2 | – | – | 166 |
| 94 | Račín | Žďár nad Sázavou | 80 | málo dat · okres: nižší | radon střední | 1 | – | – | – | – |
| 95 | Křišťanov | Prachatice | 80 | málo dat · okres: nižší | Q100 3 % · aktivní zóna 2 % · radon střední | – | – | 1 | – | – |
| 96 | Nová Ves | Sokolov | 79 | málo dat · okres: vyšší | radon vysoký | 1 | 1 | – | – | – |
| 97 | Lukov | Teplice | 79 | málo dat · okres: vyšší | radon nízký | – | 1 | – | – | – |
| 98 | Janová | Vsetín | 79 | málo dat · okres: nižší | Q100 49 % · radon nízký | 1 | 4 | – | – | 107 |
| 99 | Vidim | Mělník | 79 | málo dat · okres: kolem průměru | radon nízký | 1 | 1 | – | – | – |
| 100 | Křešín | Příbram | 79 | málo dat · okres: kolem průměru | radon střední | – | 1 | – | – | – |
Domy, pozemky, byty = inzeráty viděné v posledních 7 dnech, bez adres a fotek. Mediány jen tam, kde jsou aspoň tři inzeráty s cenou; ceny domů zaokrouhlené na tisíce, u pozemků jen stavební parcely (bez polí a lesů). Dní na trhu = od zveřejnění inzerátu. Obce bez nabídky v žebříčku nejsou. Stav k 2. 11. 2026.
Kriminalita srovnává vloupání do domů a chat na 1 000 adres za poslední tři roky (10/2023–09/2026) s průměrem ČR; vloupání do bytů jsou jen v nápovědě (rostou s počtem bytů, ne adres). U malých obcí je míra vyhlazená k okresu; „málo dat“ znamená méně než 3 očekávané případy za celé období. U obcí s málo daty ukazujeme kategorii okresu (označeno „okres:“). Kategorie: nižší = pod 70 % průměru ČR, kolem průměru = 70–130 %, vyšší = nad 130 %. Zdroj: Policie České republiky, CC BY 4.0, upraveno: souhrn po obcích.
Rizika ukazují, jaký podíl adres obce (adresní místa RÚIAN) leží ve stanoveném záplavovém území stoleté vody Q100 (jen toky, kde ho úřad stanovil; hranice jsou podle VÚV orientační), z toho v aktivní zóně, kudy při povodni proudí voda, a na evidovaném poddolovaném území (podd.). Části s nulovým podílem neuvádíme. Radon je převažující radonový index pod adresami obce podle geologické mapy, ne měření v domě (orientační mapa 1 : 50 000, u stavby se radonový index pozemku měří). Podbarvené jsou obce s aspoň 10 % adres v záplavovém nebo poddolovaném území a obce s převažujícím vysokým radonovým indexem. Záplavy: VÚV TGM; radon a poddolování: ČGS, CC BY 4.0, upraveno: souhrn po obcích.
Cena říká, kolik za nemovitost dáte; krása místa, jestli tam budete chtít být. Vůkol počítá krásu pro každé místo v Česku ze čtyř věcí: voda (řeka, rybník, jezero), příroda (les a chráněná krajina: národní parky, CHKO a přírodní parky), klid (daleko od dálnic, železnice a průmyslu) a výhled (poloha v reliéfu a členitost krajiny kolem). Krása v tabulce nahoře je příroda se dvěma díly a výhled s jedním, kolem středu obce; voda a klid se liší spíš mezi jednotlivými domy než mezi obcemi, v aplikaci je uvidíte u každého pozemku a domu z aktuální nabídky.
Aktivovat hledání podle krásy místa Ukážeme vám cenu a dáme vědět, až Vůkol spustíme.